جشن یک‌ماهگی ماه‌نورد راشد امارات متحده عربی در فضا

ماه‌نورد راشد ۱.۳۴ میلیون کیلومتر را طی کرده و یک ماه حضور در فضا را به پایان رسانده است. این اولین ماموریت امارات متحده عربی به‌عنوان کشوری پیشرو در عرصه فضایی در ماه، محسوب می‌شود.
متن خبر

به گزارش کیوسک امارات به نقل از العربیه، ماه‌نورد راشد به دست گروهی از متخصصان امارات متحده عربی در مرکز فضایی محمد بن راشد (MBRSC) ساخته شد. این ماه‌نورد ۱۱ دسامبر، از ایستگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا با موشک فالکون ۹ اسپیس‌اکس به فضا فرستاده شد.

طبق گزارش‌ها، پس از یک ماه حضور «راشد» در فضا، ارزیابی‌های انجام‌گرفته از عملکرد بهینه این ماه‌نورد حکایت دارند. خبرگزاری امارات گزارش داده است که متخصصان از کره زمین هر هفته یک بار با این ماه‌نورد ارتباط برقرار می‌کنند.

در حال حاضر، متخصصان راشد در حال آماده‌سازی برای مرحله ورود، فرود و عملیات سطحی این ماه‌نوردند. پیش‌بینی می‌شود که در اواخر آوریل سال جاری، راشد اماراتی در قسمتی از ماه فرود آید.

طبق گزارش‌ها، تیم متخصصان این ماه‌نورد،‌ قبل از عملیات فرود آن روی ماه، این کار را با شرکت در ۱۲ مانور شبیه‌سازی‌شده در ایستگاه‌های زمینی تمرین کرده بودند.

حضور راشد در سطح ماه قرار است با آزمایش‌های علمی همراه شود که انتظار می‌رود به پیشرفت‌های کیفی در زمینه‌های علم، فناوری‌های ارتباطی و رباتیک کمک کند. هدف اصلی این ماموریت، مطالعه پلاسمای ماه و ارائه پاسخ‌هایی در مورد غبار ماه، سطح ماه، تحرک در سطح آن و نحوه تعامل سطوح مختلف با ذرات ماه است.

این کاوشگر ۱۰ کیلوگرمی، همچنین پس از رسیدن به سطح ماه، تصاویری را ارسال و اطلاعات مربوط به خاک و غبار ماه را جمع‌آوری می‌کند.

ماه‌نورد اماراتی راشد که به یادبود راشد بن سعید آل مکتوم، نامگذاری شده است، بخشی از برنامه بلندپروازانه امارات متحده عربی برای اکتشاف‌های فضایی است.

ماموریت رفتن به ماه بخشی از چشم‌انداز کشورهای جنوب خلیج ‌فارس برای اکتشاف‌های بیشتر در مریخ است. امارات متحده عربی از برنامه فضایی خود برای توسعه توانایی‌های علمی و فناوری و کاهش اتکا به نفت استفاده می‌کند. هزاع المنصوری در سال ۲۰۱۹، اولین فضانورد اماراتی بود که به ایستگاه فضایی بین‌المللی رفت.

کد خبر: 9147

https://uaekiosk.com/node/9147

میانگین: 5 (1 رای دادن)

افزودن دیدگاه جدید